Keď je oblečenie nechceným prebytkom, cesty za odhalenými zážitkami

19.12.2017 01:51

 

Leto je v plnom prúde. Ľudia by najradšej odhodili prebytočné oblečenie a nadmerné teploty znášali len tak, ako sa narodili – vo vlastnej koži. Spoločenský bontón v kombinácií s prirodzenou hanblivosťou to ale väčšine nedovoľuje. Nájdu sa aj výnimky, ktoré sa na tzv. vypálené pásiky od oblečenia sťažovať nemôžu. Volajú sa nudisti a naturalisti.

 

 

 

Nudisti vs naturalisti vs textilisti ☺


Pre niekoho identické pojmy, pre prívržencov markantne odlišné. Nudizmus je iba akt byť vyzlečený, zatiaľ čo naturalizmus sa charakterizuje aj špecifickým životným štýlom. Žiť v súlade s prírodou a prostredím, rešpektovať názory druhých, zdržiavať sa alkoholu a drog... Pre naturalistov je oblečenie iba „pozlátko“, ktoré buduje sociálne bariéry a zaťažuje ovzdušie továrenskou výrobou. Na druhej strane ich svetonázoru stoja textili (textilisti), ktorí sa svojho oblečenia v dobrom aj v zlom, v zdraví i v chudobe, v lete i v zime jednoducho nechcú vzdať. 

 

 

 

Začiatky akceptovaného odhaľovania

 

Nudizmus má svoje korene v Nemecku, kde začiatkom 20. storočia vznikol prvý známy nudistický klub Freilichtpark, z kade sa rozšíril do Veľkej Británie, Kanady či USA. Termín naturalizmus bol definovaný v 1778, kedy ho Medzinárodná nudistická federácia charakterizovala ako životný štýl harmónie s prírodou vyjadrený pomocou spoločenskej nahoty a rešpektovaním ľudí s inými názormi a prostredím. 

 

Naturizmus, respektíve nudizmus rozhodne nie je len výstrelkom nemeckých dôchodcov. Chvíle v Adamovom či Evinom rúchu si radi vychutnajú speváčky Shakira či Christina Aguilera, herci Ewan McGregor, Brad Pitt alebo Colin Farrel, patrili k nim aj britský premiér Winston Churchill a dokonca aj americkí prezidenti J. F. Kennedy a Theodore Roosevelt.

 

 
 

Nie je nudizmus ako nudizmus


Aj v tomto smere sa diferencovali druhy čiastkové, ako napr. individuálny a spoločenský nudizmus, nudizmus v rodine či v divočine alebo propagačný a vojenský nudizmus. V rámci rodinného nudizmu je diskutabilná otázka, či sa môže praktizovať aj pred návštevníkmi domáceho prostredia alebo iba medzi stabilnými obyvateľmi. Do úvahy treba zobrať aj dospievajúce deti, ktorým by sa mal od 5. roku veku vštepovať zmysel pre zdržanlivosť. 

 

 

 

Byť či nebyť


Zástancovia týchto smerov vyzdvihujú rovnosť medzi ľuďmi. Bez oblečenia sa cítia viac uznávaní čo sa týka fyzickej, mentálnej alebo pocitovej stránky a taktiež sa strácajú rozdiely medzi jednotlivými sociálnymi vrstvami. Tak ako školské uniformy robia zo žiakov jednotných, tak aj absencia akéhokoľvek šatstva tento fakt podporuje. Neprajnícke reči sú mierené na nie vždy adekvátne počasie, postavu, apelujú na nemorálnosť a zdôrazňujú, že smery doslova nútia myslieť na sex.

 

 

 

Cesty za odhalenými zážitkami


To, že nudizmus nie je iba koníček menšieho počtu prívržencov vedia aj cestovné kancelárie, čo mu svedčí aj rozvinutie nudistického turizmu. Na svete je okolo 270 destinácií, v ktorých si Adamove rúcho môžete bez strachu vychutnať. K najznámejším patrí Ayana Resort na Bali alebo Hidden Beach Resort v Mexiku. V hanbe nezostáva ani Slovákmi obľúbené Chorvátsko, kam ponúka zájazdy napr. česká cestovná kancelária pre naturistov a nudistov Natur travel alebo slovenská Eva travel

 

 

Naturismus je životní štýl, ktorý získáva stále viac pochopenia a fanúšikov. A taktiež šikovných podnikateľov. Pred pár desiatkami rokov sa nudisti predierali chorvatskými lesíkmi, aby našli tú "svoju" zátoku, kde budú úplne sami, alebo cestovali desiatky kilometrov na nezajímavú piesočnú FKK pláž u Baltu. Dnes vyrastajú na exotických plážach ty nejluxusnejšie rezorty. Po celom svete by sme ich našli asi 270!
 

 

Nahota po slovensky


Ani naše malé Slovensko na nudistov nezabúda. Bukovec pri Košiciach, Kráľová pri Šoporne, vodné dielo Gabčíkovo... Kto hľadá nájde, a kto nevie nájsť, zorientovať sa v zozname nudistických miest mu pomôže napr. Asociácia slovenských naturistov. Tá okrem miest na kúpanie ponúka aj odporúčania na sauny bez plaviek alebo dokonca zoznamku. Za najväčšiu naturistickú lokalitu sa považujú Rusovce pri Bratislave. Prvenstvo v prvej legálnej nudapláži má zase termálne kúpalisko Vadaš pri Štúrove, ktoré sa hrdí týmto titulom od roku 2009. 

 

 

Moje odporúčania kam ísť za "nudou" : Zlaté piesky v Bratislave

 

 

V zdravom nahom tele, zdravý duch


Nudizmus sa už dávno nespája iba s plávaním „na ostro“. Svedčia o tom aj Svetové nahé bicyklistické závody alebo Medzinárodný nudistický športový týždeň v Maďarsku. Však aj na začiatku boli Gréci, ktorí zastávali normu športovať a súťažiť nahí...

Existujú rôzne tipy, ako prekonať prvotnú hanbu a postaviť sa do radov vyzlečených. O pozitívach sa predsa dá presvedčiť iba na základe vlastnej skúsenosti.

 

 

S láskou a úctou Vaša Tantra Egypt

 

 

 

... A na záver si spolu dajme - Nude yoga ☺